14°C
SAKARYA HAVA DURUMU14°C Çok Bulutlu
Bize Ulaşın Telefon Numarası

Bizden Haberler

İLİM YAYMA CEMİYETİ SAKARYA ŞUBESİ

Halime Yurdu’ndan “Adaletli Olmak Konferansı”

- +

İYC Halime Yükseköğretim Kız Yurdu olarak 02.11.2021 tarihinde, yurdumuz konferans salonunda, Orhan Camii İmam Hatibi Mustafa Aydın Hoca Efendiyi ağırladı. İlim Yayma Cemiyeti Sakarya Şube Başkanı Sn. Dr. Recep KILIÇ beyefendinin de katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz konferansa, öğrencilerimizin büyük kısmı katılım sağladı.

“Adaletli Olmak” başlığı altında yapacağı konuşmasına öğrencilerimize selam vererek başlayan hocamız, konuyla ilgili genel bir girişin ardından  sözlerine şu şekilde devam etti: “Allahu Teala bize adaleti emreder ama adalet nedir evvela bunu izah etmek gerekir. Müfessirler ilginç bir şekilde burada adalet kelimesiyle kastedilenin tevhid olduğunu söylerler. İnanç hususunda bildiğimiz üç kavram var bizim: iman, inkar, şirk. Şirkte Allah ile beraber başka unsurlar vardır, inkarda Allahın inkarı söz konusudur, bu ikisinin ortası yani adalet ise tevhid olur. Zira Lailahe illallah ikisini de barındıran bir ifadedir. Yani Allaha inanıyorum demek yetmez diğerlerine inandığını da beyan edeceksin, adalet budur.”

Adalet olmazsa dengenin kaybolacağını, dengenin yokluğunun da bizi zulme götüreceğini de ifadelerine ekleyen hocamız, adaleti önce kendimiz için değil başkası için istememiz, adil ve ihsan sahibi olmamız duasıyla konuşmasını tamamladı.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.